images

لیست بلاگ ها

8 سوال و جواب درباره مراسم بله‌برون

۱۳۹۸/۰۲/۰۶ / /,/ admin

بله‌برون یکی از مراسم‌‌‌هایی است که طبق سنت به دنبال مراسم خواستگاری برگزار ‌‌می‌شود. پس از گرفتن جواب مثبت از عروس خانم، خانواده آقا داماد، حلقه نشان را با یک سری هدایا برای عروس خانم به منزل ‌‌می‌برند.

1- مراسم بله‌برون کجا برگزار ‌‌می‌شود؟

مراسم بله‌برون مانند خواستگاری در منزل عروس خانم برگزار ‌‌می‌شود. مگر آن که تعداد مهمانان زیاد باشد و در منزل خانواده عروس خانم جا نشوند. در این صورت ناچار یا در منزل اقوام دیگر یا سالن برگزار ‌‌می‌شود. بعضی افراد جشن بله‌برون را جشن نامزدی ‌‌می‌دانند و برای برگزاری آن جشن بزرگی تدارک ‌‌می‌بینند. در کل، عرفاً محل برگزاری بله‌برون خانه پدر و مادر عروس است.

2- در مراسم بله‌برون خانواده آقا داماد چه هدایایی به منزل عروس ‌‌می‌برند؟

مهم‌ترین و اصلی‌‌ترین چیزی که خانواده آقا داماد با خود به خانه عروس ‌‌می‌برند، حلقه نشان است. به این حلقه، حلقه نامزدی نیز ‌‌می‌گویند.

گل و شیرینی جزء ثابت ورود خانواده داماد به منزل عروس خانم است. در صورت تمایل به جای شیرینی ‌‌می‌توانند کیک نامزدی ببرند تا عروس و داماد آن را برش بزنند. در بعضی از خانواده‌‌‌ها رسم است که با خود کله قند تزئین شده ‌‌می‌برند که این کله قند باید توسط برادر یا دایی عروس خانم با یک تیشه قندشکن تزئین شده، شکسته شود. کافی است ضربه کوچکی به کله قند زده شود. کله قندهای تزئین شده در قنادی‌‌‌ها به فروش ‌‌می‌رسند.

پارچه چادری نیز یکی از هدایایی است که برای عروس خانم آورده ‌‌می‌شود. همانند همه رسو‌‌می‌که رو به تغییر است این رسم نیز در میان بعضی از عروس و دامادها تغییر کرده و با هماهنگی قبلی با عروس خانم، به جای پارچه چادری پارچه پیرهن مجلسی یا شال و مانتو برده ‌‌می‌شود.

در صورتی که مراسم کاملا به شکل سنتی برگزار شود و پدر و مادر‌‌‌ها به سنت‌‌‌ها پایبند باشند خانواده آقا داماد به همراه خود دفتری تحت عنوان دفتر بله‌برون ‌‌می‌آورند که در آن مواردی مثل مهریه، تاریخ عروسی، شروط ضمن عقد و... را درج ‌‌می‌کنند. گفتنی است که این دفترها به شکل آماده و تزئین شده در مغازه‌‌‌هایی که کارت عروسی ‌‌می‌فروشند موجود است

هر خانواده بنا بر رسوم و فرهنگ خود ممکن است هدایای دیگری با خود به منزل عروس خانم ببرد که خارج از موارد اصلی باشد. هدایای گفته شده، موارد معمولی است که در اغلب شهرها و فرهنگ‌‌‌ها وجود دارد.

3- چه کسانی به مراسم بله‌برون دعوت ‌‌می‌شوند؟

مراسم بله‌برون نسبت به عروسی مراسم خصوصی‌‌تری محسوب ‌‌می‌شود. در زمان‌‌‌های گذشته بله‌برون نیز مراسم بزرگی محسوب ‌‌می‌شده و خانواده‌‌‌های درجه دو نیز به مراسم دعوت ‌‌می‌شدند. امروزه در بسیاری از خانواده‌‌‌ها برای خصوصی‌‌تر کردن مجلس و دوری از حرف و حدیث و اعمال سلیقه‌‌‌ها و البته کم کردن هزینه‌‌‌ها مجلس بله‌برون را به شکل کاملا خصوصی با حضور خانواده دو طرف و به صورت کم جمعیت برگزار ‌‌می‌کنند. البته هنوز هم مرسوم است که برای برگزاری مراسم بله‌برون بزرگان فامیل و اقوام نزدیک مانند عمه، عمو، دایی، خاله دعوت ‌‌می‌شوند.

4- در مراسم بله‌برون چه لباسی بپوشیم؟

از آن جا که مراسم بله‌برون مجلس بزرگی نیست و در منزل برگزار ‌‌می‌شود و مهمانان نیز لباس‌‌‌های ساده‌ای ‌‌می‌پوشند بهتر است عروس نیز لباس به نسبت ساده‌‌تری تن کند. فرهنگ خانواده‌‌‌ها مبنای اصلی لباس پوشیدن شماست. کت و دامن، پیراهن های ساتن یا شومیز حریر و دامن از انتخابهای متداول عروس خانم ها در روز بله برون هستند.

در مجموع پوشیدن لباس‌‌‌های شب براق و دنباله‌دار و پفی در این مراسم خصوصی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. این لباس‌‌‌ها معمولا مناسب مراسم‌‌‌ داخل تالار است و برای مراسمی ‌مانند بله‌برون، لباس‌‌‌های ساده‌‌تر در رنگ‌‌‌های روشن مثل سفید، صورتی، کرم، آبی روشن، لیمویی و ... مناسب‌تر است.

5- چه مدل مویی مناسب مراسم بله‌برون است؟

همانطور که گفته شد لباس بله‌برون باید ساده باشد، به تبع آن، مدل مو نیز نباید با شینیون عجیب و غریب همراه باشد. موی براشینگ شده، مدل موی نیمه باز یا شینیون خیلی ساده برای چنین مراسمی مناسب است.

6- چه آرایشی مناسب مراسم بله‌برون است؟

برای چنین مراسمی‌که مهمانان نیز در لباس‌‌‌های ساده و میکاپ‌‌‌های ساده هستند باید آرایش عروس نیز لایت و طبیعی باشد. سادگی در میکاپ، زیبایی بیشتری ایجاد ‌‌می‌کند چرا که آرایش‌‌‌های خیلی غلیظ مانند یک ماسک عمل ‌‌می‌کند و صورت واقعی عروس را نشان نمی‌دهد. در مقابل، یک میکاپ لایت زیبایی واقعی چهره عروس را بهتر نشان ‌‌می‌دهد.

7- وظایف خانواده عروس در مراسم بله‌برون چیست؟

خانواده عروس در مراسم بله‌برون به عنوان میزبان وظیفه پذیرایی را بر عهده دارند. 

8- پذیرایی شب بله‌برون چه چیزهایی باید باشد؟

معمولا شب بله‌برون خانواده عروس خانم با چای، میوه، شرینی و یا آب میوه و بستنی از مهمانان خود پذیرایی ‌‌می‌کنند. آجیل و سایر تنقلات و شام و... همگی بستگی به وسع مالی خانواده و فرهنگ پذیرایی آن‌‌‌ها دارد و به هیچ عنوان حتمی ‌و لازم نیست. در واقع اگر در مراسم بله‌برون شام سرو نشود اتفاق عجیبی نیفتاده است، چرا که بله‌برون به صرف چای و شیرینی است و شام جزء حتمی ‌مراسم نمی‌باشد. در صورت تمایل ‌‌می‌توانید به جای سرو شام با فینگر فودها و عصرانه پذیرایی کنید.

منبع: https://bazmineh.com/article/678

ادامه ی مطلب

در عقد قرارداد با تشریفات‌ها به چه نکاتی دقت کنیم؟

۱۳۹۸/۰۲/۰۶ / /,/ admin

از مهم‌ترین قدم‌های برگزاری عروسی انتخاب تشریفات و پس از آن عقد قرارداد با تشریفات است. یکی از بخش‌های اصلی هزینه‌ها برای مراسم عروسی به تشریفات اختصاص می‌یابد از این رو باید در هنگام قرارداد بستن محکم‌کاری‌های لازم را انجام دهید تا به مشکل برخورد نکنید.

1- قرارداد سندیت داشته باشد.

هنگام انتخاب تشریفات مطمئن شوید که تشریفات مدنظر شما عضو اتحادیه است و کاغذ قرارداد شما سربرگ و شماره ثبت دارد. در غیر این صورت قرارداد شما مانند یک کاغذ پاره می‌ماند. قراردادی که بین شما و مدیر تشریفات بسته می‌شود بهتر است خط‌خوردگی نداشته باشد. زیرا در صورت داشتن خط‌خوردگی می‌تواند چیز‌های دیگر را نیز خط بزند و بعدها انکار کند.

2- ریزترین نکات را در قرارداد قید کنید.

هرچیزی که برای مراسم در نظر دارید و با تشریفات درباره آن صحبت کرده‌اید در قرارداد ذکر کنید. مواردی مثل رنگ گل‌ها، تزئینات ورودی، تعداد طاق گل، طاق حریر، تک تک غذاها، تعداد نوع دسرها، کیک و تعداد طبقات آن، اندازه کباب‌ها، تزئینات جایگاه و سالن و .... چیزهایی است که باید در قرارداد با تمام جزئیات آورده شود تا بعدا دچار مشکل نشوید. تاریخ برگزاری مراسم و تاریخ عقد قرارداد و ساعت شروع و پایان مجلس نیز باید در قرارداد نوشته شود.

3- یک نسخه از قرارداد نزد شما باشد.

علاوه بر این که قرارداد نزد مدیر تشریفات می‌ماند یک نسخه از قرارداد با مهر تشریفات را شما باید نزد خودتان نگه دارید.

4- ضرر و زیان‌ها را ذکر کنید.

در قرارداد ذکر کنید در صورتی که تاریخ مراسم شما به هر دلیلی تغییر کرد یا خدایی نکرده مراسم کنسل شد ضرر و زیان را چگونه جبران می‌کنند و آیا پول کل مراسم یا درصدی از آن را از شما می‌گیرند؟

5- نحوه تسویه حساب در قرارداد آورده شود.

این قسمت از مهم‌ترین قسمت‌های یک قرارداد به حساب می‌آید. با مدیر تشریفات به توافق برسید که چه مبلغی را به عنوان بیعانه می‌دهید و چه مبلغی در مرحله آخر تعلق می‌گیرد؟ مقداری را که به عنوان بیعانه و رزرو تاریخ پرداخت می‌کنید داخل قرارداد بنویسید و تاریخ تسویه حساب را به طور دقیق ذکر کنید.

6- با تورم چه می‌کنید؟

به خاطر عدم ثبات قیمت‌ها قراردادهای این چنینی از لحاظ مبلغ و هزینه ارزش خود را از دست می‌دهند و بعضا دیده می‌شود که پس از گذشت چند ماه با تغییرات قیمت‌ها مبالغ قید شده در قرارداد توسط تشریفات‌ها و به اصطلاح قرارداد توسط کارگر نامعتبر بوده و در مقابل کارفرما با افزایش دادن قیمت مخالفت می‌کند. حتما در زمان قرارداد قید کنید که مدیر تشریفات با تغییر و افزایش قیمت‌ها قصد دارد به جه صورت برخورد کند. همه چیز در قرارداد ذکر شود تا در نزدیکی عروسی به مشکل برخورد نکنید.

7- مسئول تغییر محل برگزاری مراسم کیست؟

اگر محل برگزاری مراسم شما یا همان باغ و سالن عروسی بر عهده مدیر تشریفات است و او مسئولیت این کار را بر عهده گرفته است با او در مورد تغییرات احتمالی محل مراسم صحبت کنید. در صورتی که باغ مورد نظرتان در نزدیکی مراسم پلمپ شود یا قابل استفاده نباشد، مدیر تشریفات شما مسئولیت گرفتن یک باغ در همان سطح و در همان حوالی و به طور کلی جلب رضایت شما را بر عهده دارد. اما اگر شما یک منزل شخصی یا باغی که از اقوام‌تان می‌باشد را برای عروسی به تشریفات معرفی کردید دچار مشکل شود، مسئولیت بر عهده خودتان است و در آن زمان می‌توانید از تشریفات خواهش کنید که مکان جدید و درخوری را برای شما پیدا کند. در ضن در صورتی که تشریفات به شما باغ معرفی می‌کند، خواهش کنید که باغی را در نظر بگیرند که مجوز برگزاری عروسی داشته باشد تا خطر پلمپ و مشکلات این چنینی پیش نیاید.

8- پوشش مهماندارها را ذکر کنید.

شاید چنین چیزی برای خانم‌ها بیشتر اهمیت داشته باشد. اگر حساسیت دارید که پرسنل و نیروهای مهماندار لباس‌های یک دست و هماهنگی تن کنند از مدیر تشریفات بخواهید که حتما در قرارداد بنویسد.

9- مهماندارها انعام بگیرند یا خیر؟

اگر دوست ندارید که مهماندارها از مهمان‌هایتان انعام بخواهند علاوه بر این که با تشریفات صحبت می‌کنید در گوشه‌ای از قرارداد ذکر کنید تا متوجه میزان حساسیت شما شود و پیش از مراسم شما با مهماندارها در این باره صحبت کنند. می‌توانید ضمن این کار خودتان به عنوان جایگزین مبلغی را به تشریفات بدهید تا بین مهماندارها تقسیم کند.

10- مدیریت در مراسم حضور دارد یا خیر؟

معمولا تشریفات‌ها علاوه بر مدیر تشریفات فردی را برای مدیریت مراسم در نظر می‌گیرند و در صورت عدم حضور مدیر تشریفات در عروسی او را به عنوان مدیر به مراسم می‌فرستند. اگر تاکید دارید که خود مدیریت اصلی تشریفات در مراسم حضور داشته باشد حتما در قرارداد ذکر کنید. چرا که تشریفات‌ها در نزدیکی مراسم با دیدن قرارداد متوجه نکات حائز اهمیت شما می‌شوند.

11- تشریفات‌ها تخفیف هم می‌دهند؟

بعضی از تشریفات‌ها تخفیف‌های زیادی به طرف مقابل عرضه می‌کنند اما متاسفانه در مقابل در خدمات رسانی کوتاهی می‌کنند. با مدیریت تشریفات گفتگو کنید و بگویید اگر قصد دارد در مقابل تخفیف از خدمات و پذیرایی کم بگذارد عطای تخفیف را به لقایش می‌بخشید.

منبع: https://bazmineh.com/article/639

ادامه ی مطلب

همه چیز درباره سفره عقد عروسی ایرانی

۱۳۹۸/۰۲/۰۶ / /,/ admin

سفره عقد، یکی از آداب و رسوم بسیار زیبای ایرانیان است که در جشن‌های عروسی و در مراسم عقد عروس و داماد پهن می‌شود. این سفره زیبا از عناصر مشخص و خاصی تشکیل شده است که هر یک از آنها بیانگر نمادی از زندگی است. در این مراسم عروس و داماد در مقابل این سفره زیبا می‌نشینند، به خطبه عقد گوش می‌دهند و در پایان خطبه با یکدیگر پیوند زناشویی می‌بندند. مراسم زیبایی هم بر سر سفره عقد وجود دارد از جمله ساییدن قند در سفره ای  که بالای سر عروس و داماد قرار دارد و همین‌طور اقدام آنها در گذاشتن عسل در دهان یکدیگر.

امروزه سفره‌های عقد با انواع‌ گل‌آرایی‌ها و شمع‌آرایی‌ها و سایر تزئیناتی که بر حسب ذوق و سلیقه عروس و داماد انتخاب می‌شوند، بسیار متنوع و زیبا شده‌اند ولی صرفه‌نظر از مدل سنتی یا مدرن و صرفه‌نظر از ساده یا تجملی بودن آن، همه سفره‌های عقد از عناصر مشخص و خاصی تشکیل شده اند که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم:

قرآن کریم و جا نماز

ایرانیان به نشانه مورد تایید قرار داشتن وصلت از سوی خداوند و طلب بركات الهي از سوی خداوند قرآن را بر سر سفره عقد و جلوی آينه و شمعدان قرار می‌دهند و جانماز رو به روی آينه گسترده مي‌شود و روي آن مهر و تسبيح زيبايي قرار مي دهند تا گواهي بر پايبندي زوج نسبت به اصول دين اسلام باشد.

آينه و شمعدان سفره عقد

آینه و شمعدان یکی از اجزای اصلی سفره عقد است که جایگاه آن در بالای سفره، روبه‌روی محل نشستن عروس و داماد است تا عروس و داماد چهره یکدیگر را هنگام قرائت خطبه عقد در آن ببینند و همچنین آینه نمادی از روشنایی، صافی و صداقت است. شمعدان‌ها در دو طرف آینه قرار می‌گیرند و نماد روشنایی و گرم شدن پیوند عروس و داماد هستند.

برای آینه و شمعدان طرح‌های متنوعی از سنتی و لوکس وجود دارد و همین‌طور جنس‌های مختلفی مثل طلا، نقره، کریستال، چینی، برنز، چوب و انواع فلزهایی که با آب طلا و نقره آبکاری می شوند وجود دارد. شمعدان‌ها دارای انواع متنوعی از برقی و غیر برقی، تک شعله و یا چندشعله هستند، که بسته به سلیقه عروس و داماد انتخاب می‌شود.

شاید با خودتان بگوئید که خریدن آیینه و شمعدان به چه دردی می خورد؟! پیشنهاد می‌شود قبل از خرید آینه و شمعدان حتما مکانی را که می‌خواهید در منزل آنها را قرار دهید، مدنظر داشته باشید و با توجه به نوع استفاده‌ای که در نظر دارید، طرح و مدل آن را انتخاب کنید.

انواع کاربردهای آینه و شمعدان در منزل:

  • قرار دادن بر روی کنسول و در مسیر درب وردی یا راهرو منزل
  • قرار دادن بر روی میز آرایش اتاق خواب
  • استفاده در ویترین بوفه
  • قرار دادن شمعدان‌ها بر روی میز ناهار خوری و یا قسمت‌های مختلف منزل به عنوان دکور

نقل و شاخه نبات

یکی از اجزای زیبای سفره عقد شاخه نبات است که نقل و شاخه نبات، نمادی از شيريني براي شروع پيوند زناشويي است.

نان و پنير و سبزي

از قدیم نان سنگك نشانه بركت و رزق و روزي است، پنیر نشانگر وسعت روزی است و سبزی نیز نمایانگر سرسبزی و سلامتی است. امروزه نان و پنير و سبزی را به صورت لقمه‌هاي كوچك هم درست کرده و بعد از پایان عروسی به مهمان‌ها تعارف می‌کنند.

عسل

به یمن شروع زندگی شیرین برای عروس و داماد، آنها عسل در دهان یکدیگر می‌گذارند که یکی از رسوم زیبا پس از جاری شدن خطبه عقد است.

تخم مرغ

به عنوان نمادی از تداوم نسل و به‌ اصطلاح بچه‌دار شدن و به نیت باروري عروس و داماد، تخم مرغ های رنگین یا طلائی یا نقره ای بر سر سفره عقد قرار داده می‌شود.

سكه

سکه نمادی برای افزایش رزق و روزی عروس و داماد است.

گردو، بادام و فندق

درخت گردو به‌دليل عمر طولاني كه دارد، نماد افزايش طول عمر عروس و داماد است. بادام و فندق هر كدام ميوه‌هاي بهشتي هستند كه نماد تداوم نسل و نوه‌دار شدن است.

اسپند

از قدیم اسپند براي دورشدن چشم بد استفاده می‌شده و برای اینکه پيوند عروس و داماد از آسيب‌ها در امان باشند اسپند بر سره سفره می‌گذارند.

كله قند

ساييدن يك جفت كله قند هم‌شكل و هم‌اندازه روي پارچه‌اي بر سر عروس و داماد به نيت فر و باريدن شادي و شيریني بر سر آنها طي زندگي مشترك صورت مي گيرد.

جا حلقه‌ای

زوجین بعد از جاری شدن خطبه عقد، به نشانه تشکیل پیوند زناشویی، حلقه در دست یکدیگر می‌کنند.

گل و شیرینی

گل نشانه شادابي و طراوات و به عنوان نمادي از زيبايي اين پيوند است و شيريني نشانه دست یافتن به شهد خوشبختي است.

میوه

میوه از دیگر اجزای سفره عقد است. نهادن ميوه‌هاي رنگين بر سر سفره عقد به منزله برخورداري عروس و داماد از مواهب رنگارنگ الهي ونعمت‌هاي طبيعي زندگي است.

اینها تمام اجزای یک سفره عقد اصیل ایرانی هستند

منبع: https://bazmineh.com/article/391

ادامه ی مطلب

عقد آریایی و متن آن

۱۳۹۸/۰۲/۰۶ / /,/ admin

انکحتک و زوجتک نفسی الی صداق المعلوم... تقریبا همه ما با این جمله آشنایی داریم که در زمان عقد شرعی بین زوجین ذکر میشه.

اما اخیرا یه مدل عقد دیگه هم مد شده که بهش می گن عقد آریایی یا عقد ایران باستان که فقط از کلمات فارسی در اون استفاده می شه، البته قبلش باید عقد عربی و شرعی رو انجام داد و به هم محرم شد.

در واقع عقد آریایی یه نوع عقد فرمالیته و تشریفاتیه که اخیرا جوانها به اون علاقه‌مند شدن و می خوان که به روش نیاکان برگزارش کنن.

در این عقد عروس و داماد لباسهای سفید به تن می‌کنن و گل به گردن می اندازن، این رسمِ آئین زرتشتی هست که در هند و پاکستان هم به این شیوه برگزار می‌شه.

اگر شما هم می خواهید که این شیوه از عقد رو انتخاب کنید با ما همراه باشید:

سوگند پیمان داماد

ابتدا در نزد انجمن (نام داماد گفته می شود) آیا به طراوت بهاران سوگند یاد می کنی تا همواره آنچه بر خود روا می داری بر همسر خویش روا دار داری و آنچه بر خود نمی پسندی بر او نیز نپسندی؟! برای او شویی وفادار و برای فرزندانت پدری خردمند و راهگشا باشی؟

داماد می گوید: سوگند یاد می کنم.

 

سوگند پیمان عروس

در نزد انجمن (نام عروس بیان می شود) آیا به سرسبزی و باروری تابستان سوگند یاد می کنی تا با همسر خویش مهربان و همدل باشی و غرور و احترام او را همواره به جای آوری؟! نیاز او را نیاز خود و در بی نیازی و بی آزی همسازو همگام وی باشی؟

عروس می گوید: سوگند یاد می کنم.

 سوگند دوباره داماد

 

در نزد انجمن (نام داماد) آیا به رنگارنگی پائیز سوگند یاد می کنی تا پشتیبان و یاور وی باشی در شادیها، غمها، دارائیها و ناداری، تندرستی و بیماری و منزلت بانوی خویش را در تنهائی و در میان انجمن چون گوهری یگانه پاس داری؟

داماد می گوید: سوگند یاد می کنم.

سوگند دوباره عروس

در نزد انجمن (نام عروس) آیا به سپیدی وپاکی زمستان سوگند یاد می کنی که همواره اجاق گرمی بخش بختتان را روشن و پر فروغ نگه داری و برای او همسری وفادار و برای فرزندانت مادری دلسوز و مهربان باشی؟! به خانه ات شادی و گرمی بخشیده و هر آنچه در توان داری را در آذین بندی و پاکی آن به کار گیری؟

عروس می گوید: سوگند یاد می کنم.

پیمان

(داماد این جملات را پس از پیمان بان تکرار می کند)

به نام نامی یزدان

تو را من برگزیدم  از میان این همه خوبان

برای زیستن با تو، میان این همه گواهان

بر لب آرم این سخن با تو، وفادار خواهم ماند

در هر لحظه، در هر جا، پذیرا می شوی آیا ؟

(عروس این جملات را پس از پیمان بان تکرار می کند)

به نام نامی یزدان

پذیرا می شوم، مهر تو را از جان، هم اکنون

باز می گویم میان انجمن با تو، وفادار تو خواهم ماند

در هر لحظه، در هر جا

(پیمان بان می گوید)

شادباش ما و انجمن را پذیرا باشید

نیایش پیمان زناشوئی

(پیمان بان این نیایش را پس از پیمان می خواند)

به نام دادار نیک اندیش

پروردگار دانا و توانا، ای یزدان پاک، ای دگرگون ساز دلها و روشنی بخش چشمها، ای به آئین گرداننده شبان و روزان، ای سامان بخش نابسامانیها و ای زداینده پریشانی ها، ای هستی ده و هستی بخش

تو را سپاس می گوئیم که به این دو یار مهربان، مهر خویش ارزانی داشتی تا زندگیشان را با پیوند دستها و دلهایشان بیاغازند.

 ای آگاه ترین آگاهان

سختیها، ناپاکی ها، ستیزها، رنج ها و شکنج های زمانه را از ایشان دور ساز و دروازه های نیکی، خوشبختی و به زیستی را به رویشان بگشای

هر روزشان را چون امروز گرم و درخشان و شادمان ساز

سفره زندگیشان را همواره گسترده و پر برکت بدار

به آنان فرزندانی ببخش تا با نیکی در پندار، کردار و گفتار در بهبود خانواده و جهان خویش کوشا باشند! عشق و مهر این خانواده را به استواری دماوند، به لطافت گلها و روشنائی خورشید، به زلالی دریاها، به طراوت باران، به نسیم بهاری، به سرسبزی جهان همواره استوار و پایدار بدار !

پروردگارا

جام عشق، احترام، دوستی، گذشت، پیروی، همدردی، همراهی، همسازی و مهرورزی را میان این دو یار نشکن و آن را همواره لبریز و جاوید نگه دار

پروردگارا

هر روزشان را روزی نو و شب هایشان را پر ستاره و چون مهتاب پائیزی درخشان ساز ! طلوع هر بامداد زرینت را به نگاه پر مهرشان ببخش تا با عشق خویش گرما بخش وجود یکدیگر باشند ! سالهای زیستن شان را پایدار و وفاداری به همسر را در نهادشان جاوید و ابدی بدار ..

پروردگارا

بختشان را بلندای آبی رنگ آسمان ،غرورشان را شکوه ستیغ های بی راه البرز ، آرامششان را به نرمی گندم زارهای دشت مغان و مهرشان به یکدیگر را به ژرفای دریای پارس همانند گردان تا در پرواز زندگی همبال یکدیگر چون عقابان تیز پرواز زاگرس پشتیبان و یکدل باشند و آشیان خویش را از دسترس بدخواهان دور نگه دارند.

پروردگارا

چونان فرمای تا شقایق های خودروی دشتهای دور در هنگامه ی رقص با نسیم بهاران قصه گوی مهرشان باشند و گل های کوهی روئیده در کنار سنگهای تفته از آفتاب در چشم انداز جویبارهای زلال و لغزنده  یاد آور پیمان و وفاداریشان به یکدیگر گردند.

پروردگارا

کین، ناسازگاری، دروغ و کج اندیشی اهریمنی را از نهادشان دور ساز و مشعل مهر و راستی، همدلی و خرمی اهورائی را در دلهایشان بیفروز ! باشد که چون نیاکام مهر آئین خویش ستایشگر تو باشند و نیکی ها، سپیدی ها، پاکی ها و زیبائی هایت را هماره به خاطر سپارند.

گواهان پیمان

سه بانو به عنوان سپندارمذ، الهه مادر زمین، آناهیتا، الهه آب و نعمت و میترا، الهه پیمان دوستی و مهر بهتر است که در قند سائی و بر زبان راندن پیمان حضور داشته .

یکی کاسه عسل در دست، یکی حلقه ی داماد در دست و سومین حلقه عروس در دست با پیمان بان همراهی کنند.

پس از سوگند یاد کردن عروس و داماد این جمله را تک تک بر زبان می آورند.

گواهی می دهم پیمان بستن شما را،

 شادکام و خوشبخت باشید.

منبع: https://bazmineh.com/article/250

ادامه ی مطلب